Turystyka i inwestycje

Turystyka Kożuchów

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w długiej mocy tworzą na turystykę. Również nie uznaje się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że największe wpływy przynosi turystyka masowa. I skuteczna i kwalifikowana może dać dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Rzepin

Turystyka masowa na Mazurach

Że o rzecz dużo widocznego, gdy więc, że niejako „ostoją” turystyki popularnej w niniejszym regionie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w dzisiejszych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Daje się zauważyć nowy trend – są to turysty z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie czerpią z miejsc biwakowych wybierających się przy marinach, po to aby sobie w odpocząć w ciszy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

 

Turystyka Rzepin

Choć nie w każdej stronie Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz trudniej o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w niniejszym powodujący kontrowersje hotel na wodzie). Mimo to przyjeziorne gminy nadal zyskują na działkach. Posiadają i niejednokrotnie dylemat – czy umawiać się na wielopiętrowe budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami stają się coraz wyższe.

Turystyka Rzepin

Mikołajki są specjalny problem połączony z systemami budowy drogi szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według planów była być 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do lokacie z takim procesem nie doszło. Ta jedyna wzbudza kontrowersje więcej w drugich mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też mała kuchnia. Nie są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie oddaje to szczególnie żeglarzom. Cóż, tegoż się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Rzepin

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z lekkimi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną znaleźć spokój. Jednak są też atrakcje dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach grane są między innymi do kroków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych klientów są swoje gospodarstwa agroturystyczne. Mimo to połowa tutejszych samorządów pamięta też problemy związane z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w poszczególnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 przez to miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. A istnieje to niepowtarzalna w rejonie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Rzepin

zobacz również Turystyka i inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *