CBOS: Duda - 52 proc.; Hołownia - 14 proc.; Bosak - 7 proc.

Sądarze przed wyborcze CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc.

Prasóweczki

CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc. – 52 proc. osób deklarujących wkład w głosowaniu korespondencyjnym poparłoby ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę; 14 proc. zagłosowałoby na własnego kandydata Szymona Hołownię, 7 proc. na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka – wynika z sondażu CBOS.

 

21 proc. zadeklarowało, iż na pewno weźmie wkład w zestawach prezydenckich przenoszących się w stylu korespondencyjnym; 16 proc. badanych i zabiera się do głosowania, natomiast jest do ostatniego przekonane w krótszym stopniu („raczej wezmę udział”). 46 proc. twierdzi, iż nie wzięłaby udziału w zestawach korespondencyjnych, z czego 33 proc. deklaruje, iż na że nie zagłosuje w ostatni forma, a 13 proc., że trochę nie. 16 proc. stwierdziło, iż „nie wie”, czy weźmie wkład w zestawach korespondencyjnych.

Spośród badanych deklarujących udziału w głosowaniu korespondencyjnym, na pytanie na kogo wyraziliśmy swój głos, 52 proc. wskazało Andrzeja Dudę. Zajmuje on stałą przewagę nad kolejnym w pór – Szymonem Hołownią, na jakiego głos chciałoby oddać 14 proc. ankietowanych. Na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka zagłosowałoby 7 proc. badanych.

Kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza wskazało 6 proc. ankietowanych, zaś na kandydatkę KO Małgorzatę Kidawę-Błońską oraz na kandydata Lewicy Roberta Biedronia po 5 proc. respondentów. Na Jakość Jakubiaka – 1 proc. badanych.

7 proc. badanych wskazało, iż nie wie też na kogo zagłosuje, zaś 3 proc. odmówiło odpowiedzi.

Urzędujący prezydent może wynosić na ponadprzeciętne poparcie wśród starszych badanych, zwłaszcza tych między 45 a 65 rokiem bycia, w oddzieleniu od Szymona Hołowni, który zapewnia głównie młodszych respondentów. Andrzeja Dudę popierają także ankietowani częściej przechodzący w działalnościach religijnych oraz deklarujący prawicowe poglądy polityczne, a wtedy przedstawiciele tych rad, które ponadprzeciętnie często deklarują chęć udziału w zestawach korespondencyjnych.

CBOS zapytał więcej o propozycję konkurencyjną wobec dokonania wyborów korespondencyjnych, jaką jest zmiana konstytucji, umożliwiająca wydłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata. Po ich upływie prezydent nie mógłby ubiegać się o reelekcję.

Na pytanie, czy popiera Pan/Pani tę ofertę 12 proc. odpowiedziało – zdecydowanie tak; 23 proc. – raczej popieram; 22 proc. – właściwie nie popieram; 29 proc. – pewnie nie popieram. 15 proc. ankietowanych wskazało niezdecydowanie.

Badanie zrealizowano we zgodzie Fundacji CBOS i IQS drogą elektroniczną na określonej próbie 1000 respondentów w dniach z 23 do 27 kwietnia.

zobacz również CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *