Jakie są objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi?

Jakie są objawy podwyższonego poziomu glukozy we natur?

Prasóweczki

Które są objawy podwyższonego poziomu glukozy we natury? Odczuwasz zwiększone pragnienie, zmęczenie i częściej wykorzystujesz z toalety? Wtedy potrafią stanowić fakty hiperglikemii, czyli podwyższonego poziomu cukru we naturze. Sprawdź, jakie są inne objawy i gdy należy zrobić badanie glukozy.

Co obecne jest glukoza?

Glukoza to cukier prosty powstały na skutek rozkładu węglowodanów, odpowiedzialny za dostarczanie energii do danych komórek organizmu. Jej zawartość kontroluje hormon tworzony przez trzustkę, czyli insulina. Więc ona leży za poziom glukozy – uaktywnia się po posiłku, kiedy poziom cukru wymaga wyregulowania. Gdy poziom ten przesadnie spadnie, trzustka produkuje glukagon, który mówi wątrobę o potrzeby skorzystania z rezerwy energetycznej. Jeżeli proces ten zostaje zaburzony, przylega do hiperglikemii lub hipoglikemii.

Objawy niewłaściwego poziomu glukozy

Podwyższony poziom cukru, czyli hiperglikemia, to stopień, który daje uciążliwy dyskomfort. Jego wzory to:

wzmożone pragnienie,
suchość w ustach,
częste oddawanie moczu,
uczucie osłabienia, zmęczenia.

System w ostatni możliwość wysyła sygnał, że stężenie glukozy jest zbyt wysokie. Próbuje je uregulować, zwiększając pragnienie oraz produkcję moczu, co nosi na celu wydalenie nadmiaru cukru z systemu.

Zbyt mały poziom glukozy, czyli hipoglikemia, alarmuje w części następujących objawów:

zwiększona potliwość,
silne uczucie głodu,
kołatanie serca,
drżenie mięśni,
niepokój.

Nagły, ciągnący się stan hiperglikemii może sprawić do niewydolności poszczególnych organów, uszkodzenia mózgu czy choćby do śpiączki. Hipoglikemia jednakże w pełnej osobie może wywoływać zniszczeniem nerwów obwodowych.

Badanie poziomu glukozy

Jeżeli zaobserwujemy objawy hiperglikemii lub hipoglikemii, należy sprawdzić, czy poziom cukru kryje się w umowie. Wystarczy pobrać próbkę krwi z opuszki palca i włożyć ją na pasku w glukometrze. Badanie glukozy można odbyć w laboratorium lub w gabinecie lekarskim. Lekarz może zlecić również doustny test obciążenia glukozą, który wskazuje, jak organizm radzi sobie z bogatą częścią cukru.

Normy poziomu cukru u kobiet młodych:

na czczo: 70-110 mg/dl (3,9-6,1 mmol/l)
po posiłku: < 140 mg/dl (7,8 mmol/l)
Jak uregulować poziom cukru?

Poziom glukozy w układzie obniża i stabilizuje dieta, której bazą są artykuły o małym indeksie glikemicznym. Posiłki z prostego menu należy przygotowywać bez dodatku cukru, a tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – zamienić na roślinne tłuszcze nienasycone. Piszmy na pełnoziarniste pieczywo, chude mięso oraz ogromne zawartości warzyw.

Doraźnie poziom cukru można zmniejszyć, wypijając 1-2 szklanki wody, która rozcieńcza natura i obniża stężenie glukozy. Zwiększona ilość płynów pobudza i produkcję moczu, co umożliwia wypłukać z systemu nadmiar cukru. W sukcesu hiperglikemii pomocny potrafi żyć dodatkowo umiarkowany wysiłek fizyczny – aktywność fizyczna wykorzystuje nadmiar cukru do produkcji energii. Czynnikiem, który bardzo obniża poziom glukozy we naturze, jest stres.

W sukcesu tzw. niedocukrzenia należy wypić słodki napój, zjeść kilka drobnych owoców np. winogron lub rodzynek, czekoladę lub cukierki z glukozą.

 

zobacz również Jakie są objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *