Decoupage - co to jest?

Decoupage Golczewo

Prasóweczki

Decoupage – co toż stanowi? Decoupage to metoda zdobienia przedmiotów np. z drzewa lub ceramiki, poprzez naklejenie na nie przykładu z papieru. Następnie obiekt jest pokrywany warstwami lakieru. W efekcie wzór wygląda jak stworzony.

Decoupage Cedynia

Krótka historia decoupage’u

Słowo decoupage pochodzi z francuskiego czasownika oznaczającego ”wycinać”. Metodę tę zaczynali jako główni syberyjscy nomadzi do ozdabiania grobów zmarłych. Od nich formę serwetkową przejęli Chińczycy. Traktowali oni decoupage’u do dekorowania m.in. lampionów i okien. W XVII wieku sztuka ozdabiania papierem zawitała we Włoszech, a później zaczęła być brana w pełnej Europie. Meble wykończone metodą serwetkową stanowiły tańszą wersję bardzo popularnych chińskich przedmiotów. Decoupage bawiłeś się ogromną popularnością zarówno w latach późniejszych, m.in. na domu Ludwika XV.
Nadaj duszę przedmiotom zwyczajnego użytku

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Szukasz naturalnego sposobu na ozdobienie mieszkania? I że potrzebujesz zajęcia, które uzna Ci oderwać się od codziennego pędu? Decoupage to lek w sam raz dla Ciebie. Dzięki niemu, możesz przywrócić zniszczone sprzęty domowe do mieszkania, stworzyć oryginalny prezent lub zrealizować wizję wystroju mieszkania, która stanęła w tłu z powodu braku odpowiednich ozdób. Nie umiesz znaleźć wymarzonych dekoracji świątecznych? Zrób je jedyna! Wybierz dobrze taki gatunek który marzysz i techniką serwetkową stwórz własne, oryginalne pisanki lub bombki.
Ogranicza Cię tylko Twoja myśl

Decoupage Cedynia

Podstawki pod kubki, szkatułki, kuferki na biżuterię i pielęgnacje, wazoniki, pojemniki na chusteczki… dzięki technologii serwetkowej możesz zupełnie zmienić przestrzeń wokół siebie.
Decoupage Cedynia

Nie istotne czy chciałabyś odnowić starą komodę, tchnąć życie w doniczkę na balkonie czy ubrać w znaczny sposób słoiki na materiały. Wszystko toż zaś wiele dobrze możesz sprawić przy zachowaniu zaledwie kilku prostych narzędzi.
Decoupage Cedynia

Decoupage krok po kroku

Jeśli dopiero rozpoczynasz sprawę z decoupagem, najlepiej zacznij od ozdabiania obiektów drewnianych, ponieważ szybko się spośród nimi rozwija. Wybrany przedmiot najpierw trzeba wyczyścić drobnoziarnistym papierem ściernym. Po umyciu i wytarciu szmatką, pomaluj go akrylową farbą. Wybierz wzór jaki planujesz skorzystać i wytnij go. Jeśli używasz serwetki, zostaw tylko warstwę z ilustracją. Teraz przyklej wybraną grafikę specjalnym klejem do decoupage’u. Możesz także zastosować klej uczyniony z roztrzepanego białka jajka. Posmaruj spód i wierzch obrazka. Ostatnim etapem jest pokrycie ozdabianego przedmiotu lakierem tak, by papier nie był mocny przy dotykaniu ozdabianej powierzchni.
Narzędzia do decoupage’u

Decoupage zajmuje się coraz popularniejszą popularnością. W zakładach plastycznych kupimy bez problemu klej, farby akrylowe i lakier wprowadzany w technologii serwetkowej. Znajdziemy tutaj i mnóstwo wzorów, jakie możemy zużyć do ozdabiania przedmiotów, ale wiele spośród nich umiemy również odnaleźć we rodzinnym domu. Do decoupage’u możemy wziąć m.in. pudełek, ramek, ceramiki, świeczników. Wzory warto sięgnąć z serwetek, ale doskonale sprawdzą się i stare gazety, listy, zdjęcia, szkice czy inne rysunki. Konieczne do cięcia ilustracji będą poważne nożyczki, nożyk lub żyletka. Do nakładania kleju i farby musimy też pędzli, gąbki, wacików kosmetycznych czy chusteczek.
Decoupage Cedynia

Artykuł powstał we zgody Decoupage – co to jest?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o